JAK DÍTĚTI CO NEJVÍCE USNADNIT NÁSTUP DO ŠKOLKY

V životě dítěte je nástup do mateřské školy velkým mezníkem. Pro rodiče to také nebývá úplně lehká situace •ᴗ• ! Některé děti zvládnou vstup do mateřské školky bez problémů, jiné si to “odtrpí”. Aby nástup dítěte do školky proběhl co nejlépe, doporučuji rodičům se na tento krok připravit předem.

Důležité je dětem věřit a dodat jim tak sebevědomí a sebedůvěru, že pobyt v mateřské škole zvládnou.

10 dobrých rad pro pohodový nástup dítěte do školky •ᴗ•

  1. Odloučení od rodičů – je prvním a největším problémem, se kterým se musí každé dítě vyrovnat. Je těžké se na takovou situaci připravit, ale pomůže i pobyt dítěte u prarodičů, tety apod. Vždy se s ním rozlučte a láskyplně ho ujistěte, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.
  2. Dejte svému dítěti čas – každé dítě je jiné a potřebuje různě dlouhou adaptaci na nové prostředí. Dítě se často začleňuje mezi kolektiv vrstevníků, které vůbec nezná, vlastně často nezná ani paní učitelku! Dejte svému dítěti čas, aby si zvyklo na odloučení a našlo si své místo mezi kamarády.
  3. Sebeobsluha – rozvíjejte u dětí potřebné dovednosti sebeobsluhy (při toaletě, hygieně, stravování, oblékání a obouvání). Dejte dětem prostor k oblékání a svlékání. Dopřejte jim volnější věci, se kterými bude lehčí manipulace. Při oblékání a svlékání jim říkejte, co mají dělat. Dítě nebude zažívat špatné pocity z toho, že je jediné, které se neumí obléknout nebo dojít na záchod.
  4. Procházky – seznamte děti se samostatným pohybem v přírodním prostředí, choďte na procházky (bez kočárků J).
  5. Naučte děti odpočívat – dopolední pobyt v MŠ je pro děti psychicky i fyzicky náročný, děti jsou vyčerpané, potřebují nabrat síly a regenerovat. Spánek po obědě působí pozitivně na imunitní systém dítěte. Děti, které doma po obědě nespí, zkuste zklidnit čtenou pohádkou apod.
  6. Dodržujte rituály – přicházejte do mateřské školy nejlépe v pevně stanovenou dobu. Nastavují se tím „vnitřní hodiny“ dítěte, snadněji si na pravidelný režim zvykne a vytvoří se v něm důvěra a pocit bezpečí. Ještě důležitější jsou rituály vyzvedávání z mateřské školy. Je důležité dodržet slíbený čas (po obědě, hned po svačince atd.), aby dítě získalo pocit jistoty a mohlo se na své rodiče spolehnout.
  7. Povídejte si s dítětem – s dítětem si o školce hodně povídejte – vždy však v pozitivním smyslu. Povídejte mu o tom, co tam bude dělat, že si tam najde spoustu nových kamarádů, naučí se nové písničky, básničky a mnoho jiného. A nezapomeňte mu připomenout, že si pro něj vždy přijdete a po školce budete trávit čas spolu. Vyvarujte se výhrůžek typu: „Počkej, až budeš ve školce…!“ Dítě se bude školky bát už předem a působí to, jako bychom tím chtěli ze sebe sejmout odpovědnost za to, co dítě dělá nebo naopak neumí udělat.
  8. Dejte svému dítěti něco, co mu bude připomínat domov – může se jednat např. o malé plyšové zvířátko, panenku, autíčko…Tato věc pak dítěti pomáhá, aby cítilo jistotu, že rodiče a domov stále existují, i když tam teď zrovna nejsou.
  9. Příprava potřebných věcí do MŠ – připravujte se na tento důležitý krok společně s dítětem – spolu chystejte či nakupujte nové oblečení, bačkůrky, se kterými se ve školce dítě pochlubí. Nechte dítě vybrat jednu ze svých oblíbených hraček (plyšáků), kterou si vezme jako doprovod do mateřské školy. 
  10. Neprodlužujte a nedramatizujte zbytečně moment loučení –pro příklad (prosím berte to v dobrém J): „Dobře, ukaž mi ještě jednu hračku a já půjdu!“, „Tak dobře, ještě jednu a já už opravdu půjdu!“, „Tak já už opravdu jdu!“, „ Neboj se tady!, „Nemusíš být smutná!“ Tohle je opravdu názorná ukázka formulace, která se při loučení často opakuje. Samozřejmě i pro maminku je proces loučení náročný a může být smutná. Dítě je velmi vnímavé a dokáže vycítit maminčinu úzkost. Je tedy důležité předat dítěti pozitivní energii.

PROMLUVTE SI S UČITELKOU O MOŽNOSTECH POSTUPNÉ ADAPTACE!